O mnie

Przemysław BRANNY

Urodził się 24.12.1970 w Czeskim Cieszynie.

W Czechach skończył polską szkołę podstawową i gimnazjum z polskim językiem nauczania.

Będąc jeszcze dzieckiem, zagrał kilka głównych ról w Scenie Polskiej czeskocieszyńskiego teatru.

W latach 1989-1993 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Studia ukończył spektaklami dyplomowymi w reżyserii Krystiana Lupy i Jerzego Stuhra. Już podczas studiów grał w przedstawieniach muzycznych (Teatr STU – Plac Merkurego, Scena Szkolna – Dolina Ronsewal).

Przemysław Branny

Przemysław Branny

W 1993 roku zdobył II Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Rok później, wspólnie z Katarzyną Jamróz, zdobył I Nagrodę w Kabaretonie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Na stałe jest związany z krakowskim Teatrem Bagatela, w którym zagrał wiele ról muzycznych: prowadzi rolę Kantora w spektaklu “Sztukmistrz z Lublina” (muz.: Z. Konieczny, reż. Jan Szurmiej), gra rolę Perczyka (Skrzypek na dachu, reż.: J. Szurmiej), Dicka (musical “Tajemniczy Ogród” , reż.: J. Szydłowski). W ostatniej premierze “Bagateli” można zobaczyć go w kameralnym, dwuosobowym musicalu-komedii “Wystarczy noc” (reż.: W. Śmigasiewicz).

Z ról dramatycznych warto wymienić rolę Malcolma (Makbet, reż.: W. Śmigasiewicz), Filipa (Dożywocie, reż.: T. Obara), Caramanchela (Zielony Gil, reż.: T.Dutkiewicz), Tima (Czego nie widać, reż.: K. Orzechowski), Andrzeja (Trzy siostry, reż.: A. Domalik), Mitcha (Tramwaj zwany pożądaniem, reż.: M. Meszaros), Kopyrdy (Hulajgęba wg Ferdydurke W. Gombrowicza, reż. :W. Śmigasiewicz).

Współpracuje także z innymi teatrami (m.in.Gliwicki Teatr Muzyczny – “Grają naszą piosenkę”, Teatr Ludowy w Krakowie- George & Ira Gershwin, reż.: J. Szurmiej).

W 1993 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie “Śmierć jak kromka chleba” (reż.: K. Kutz).

Od 1992 roku współpracuje z kabaretem Loch Camelot, z którym zarejestrował kilka programów telewizyjnych (“Alicja w Krainie Camelot”, “Nad naszym domem jasność”, “Pisanki Śpiewanki”, “Zdrowie pań dziewiczych i krępych”, “Uczta duchów”). Jest jedną z głównych postaci w koncercie piosenek żydowskich “Pieśń o Złotej Krainie”.

Brał udział w wielu programach muzycznych i rozrywkowych, rejestrowanych Przez Telewizję Polską S.A. (Kabaret Olgi Lipińskiej, Spotkania z Balladą, Niech no tylko zakwitną jabłonie – Teatr TV, Piosenki Warsa, Co nam w duszy gra, Gale galicyjskie, Śmiech o wolności, Towarzystwo Pana Brzechwy, Statek szalony, czyli płyniemy…).

Występował z recitalami ( “Pteromania” – rejestracja TV 1995, “Że ty, że ja je t’aime” 1997, “Nokturn Niekochanego” – Teatr Bagatela 1999).

Śpiewa w koncertach muzyki filmowej i teatralnej Zygmunta Koniecznego – Noc listopadowa, Serce moje gram (St. Wyspiański), Norwid bezdomny – Bal (C.K.Norwid), Litania Polska (Jan Twardowski).

Jest solistą oratorium “Tu Es Petrus”, którego autorami są Piotr Rubik i Zbigniew Książek.

W 1997 roku nagrał pierwszą solową płytę pt.: “Że ty, że ja je t’aime”.

Otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie sztuki estradowej.

Występuje w całej Polsce z własnym programem lub jako solista w dużych koncertach estradowych.

W sierpniu 2005 roku wygrał (wspólnie z Olgą Szomańską i Piotrem Rubikiem) konkurs na “Przebój Lata z Jedynką” na Festiwalu Jedynki w Sopocie (piosenka “Niech mówią, że to nie jest miłość”).

Nagrody

  • 1993 – Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
    II Nagroda – Nagroda Publiczności
  • 1994 – Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
    I Nagroda (wspólnie z Katarzyną Jamróz) w Kabaretonie
  • 2005 – Festiwal Jedynki w Sopocie
    Przebój Lata Jedynki – I Nagroda (wspólnie z Olgą Szomańską i Piotrem Rubikiem)

Recenzje / Piosenka

…Przemysław Branny spełnia zapotrzebowanie na postać “kochanego chłopca”. Jego wyjątkowa łatwość śpiewania piosenek lirycznych, sentymentalnych, złączona z głosem o niepowtarzalnej urodzie – pozwala mu trafić do zazdrośnie strzeżonej przed innymi sfery dziewczęcych marzeń. Serenady Brannego brzmią więc w “Camelocie” i na rozmaitych estradach. Bo kto tak dziś serenady śpiewa?

Z programu PPA, Wrocław ‘95

…Potrafi być zabawny, charakterystyczny, potrafi wstrzymać oddech słuchaczy na moment dramatycznej prawdy. Potrafi – oczywiście! – być promienny i radosny…

Dziennik Polski

…Recital(…), który Branny zaprezentował na tegorocznym przeglądzie stał się okazją do poznania szerokiej skali umiejętności krakowskiego aktora. Branny śpiewa piosenki liryczne(…) z równą łatwością co piosenki o dużym ładunku dramatyzmu(…). Przeplatając piosenki liryczne utworami o innym nastroju tworzy program, który ma własną dramaturgię i dynamikę. Są one precyzyjnie przemyślane i dzięki temu przekonywujące.

Rzeczpospolita

…Trzeba przyznać, że wśród codziennego hałasu zwanego muzyką, niewielu jest odważnych, sięgających po spokojny, wyciszony repertuar. A szkoda, bo publiczność uwielbia go słuchać, szczególnie w krakowskich piwnicach.

Gazeta Krakowska

…Przemek Branny wzruszał, upajał grą aktorską i robił co chciał z publicznością(…) Mistrz nastrojów zaprezentował także to, w czym jest najlepszy: uduchowione, liryczne songi(…) bisował trzykrotnie i gdyby nie wrodzona skromność, to pewnie – ku uciesze widowni – nie zszedłby ze sceny.

Gazeta Wyborcza